fbpx

Vezeme vám mléko!

Poslední dobou se docela často potkávám s příběhy maminek, co nějakým způsobem bojují s kojením. Přijde mi, že se koncentrace nějak zvyšuje a na základě různých rad, rozhovorů, povzbuzování o tom zase pár dní přemýšlím. Inspirovalo mě to k sepsání tohoto článku, kterým chci maminky navést na to, jak se na nastartování kojení připravit.  Když si dáte všechny ty kojící příběhy vedle sebe, zjistíte, že jsou jak přes kopírák.

Většinou to začne už v porodnici

 

Scénář je asi takový – do pokoje k ženě, která si připadá jako by jí v klíně před několika hodinami v klíně explodovala petarda, klidně i desítek hodin nespala, přiletí (často) prudérní zasloužilá (nebo vysloužilá) dětská sestra s dotazem, zda má nalitá prsa nebo jestli už teče mléko. A tady nám začíná ten konec. Žena s petardou neví. Rázem se stydí se, že nepozná, pochybuje o sobě, tápe, zpytuje svědomí, jestli si neměla koupit ještě i kurz spouštění mateřského mléka, bolí jí celé tělo, takže jestli jsou prsa nalitá mlékem nebo ne – jednoduše neví. V lepších případech vám to dítě k prsu alespoň jednou odborně připlácne sestra, ale mnohdy dostanete ta s petardou jen pokyn “přikládejte, maminko.” Jasně – obklad na čelo. A pak už to jede – malá/velká prsa, špatné bradavky, špatná technika, líné dítě, dodržování rozestupů mezi kojeními, střídání prsou, zapisování, vážení – tu du du dum… Pokud se (prvo)rodička oddá pravidlům hry nemocnice, většinou jí to semele.

Třeba si o sobě myslíte, že zrovna vás takové zasloužilá (vysloužilá) sestra nemůže rozhodit, tak si buďte jistá, že napoprvé rozhodí každou. Sestra se s nikým nemůže moc dlouho vybavovat, seká to jako baťa cvičky, vyplňuje formuláříky, dohlíží, jestli maminky váží, měří, omývají, maží, jestli zapínají monitory dechu, jestli vozí miminka v plexi vozíkách, jestli s nimi nespí na jedné posteli a obecně bedlivě dohlíží, aby se dodržovala pravidla, jinak by se zbláznily. A na ten zbytek, co by maminky opravdu potřebovaly, moc nezbývá čas.

Nechci všechny sestry v porodnicích nasypat do jednoho pytle, nicméně ke mě se vždy dostanou ty smutnější příběhy a mám samozřejmě v živé paměti svou zkušenost s porodnicí zdejšími “laktačními poradkyněmi”. Je fakt, že mi sehnaly odsávačku, které mi nerozsápala prsa úplně, ale jen trochu. Měla jsem kliku!

Rozumím tomu, že žádný článek, můj, váš, kohokoli dalšího, situaci nezmění. Spíš pojďme opačně a zkusme si říct, jak se na rozjezd kojení připravit a nenechat se zaskočit.

Co vědět předem

 

Jednak raději nepočítejte s tím, že narazíte na sestru anděla, která zrovna vy budete mít kdykoli k ruce a bude s vámi o kojení mluvit.

Raději si otevřeně promluvte s kamarádkou, co má tohle za sebou, abyste opravdu byla připravená na reální obraz nemocničního oddělení šestinedělí.

Zbytečně nestudujte techniku kojení, polohy, spíš poslouchejte rozum, volte pozice, které vám budou hlavně pohodlné a vydržíte v nich třeba hodinu.

Neodkládejte miminko do plexi vozíku, nýbrž ho dávejte kdo své náruče.

Bez obav nechte miminko spinkat na svém těle (a klidně si dáchnout s ním).

Nepřikládat si miminko k prsu v pravidelných intervalech, ale mějte ho tam pořád.

Při kojení nesledovat hodiny – kojit třeba 2 hodiny v kuse a klidně i po 20 minutách, pokud budete mít pocit, že bude vaše miminko spokojené.

Nenabízet dudlík – ne nadarmo se to mu říká šidítko.

Co si s sebou do porodnice kvůli kojení vzít

 

Dobře rozepínací košili/tričko (prostě aby miminko mělo dobrý přístup ke zdroji),

Pohodlnou kojící podprsenku – a není potřeba zaplatit majlant (já měla ráda ty HMkové),

Takový “must have” je Purelan od Medely (nemusí se před kojením omývat).

Samochladící obklady od Medely (uleví, protože na začátky prsa prostě bolí).

Vlastní deku nebo nějaké polštářky, abyste si mohla třeba vypodložit ruce.

Hodně pijte – Caro, potřebujete energii a hodně tekutin, kojící bylinné čaje – bylinky ještě nic nezkazily.

Mít v mobilu číslo na laktační poradkyni, kdyby vám bylo fakticky ouvej (ideálně na doporučení, aby vám byla milá a abyste věděla od ní co čekat).

A jak doma

 

Je potřeba mít v hlavě srovnáno, že první týdny budete kojením trávit docela dost času. Je potřeba si zorganizovat dostatečný přísun pořádného jídla. Rohlík s máslem vám ani miminku moc živin nedá. Jako základ jsou poctivé a silné vývary, dále jezte hodně masa a bílkovin a k tomu semínka pro doplnění energie. Opravdu hodně pijte před každým kojením vypijte třeba půl litru.

Zapomeňte na gruntování, vyváření a pečení buchet. Ono na to zase dojde, ale všechno má svůj čas. Nastavte se na to předem. Berte čas kojení jako relaxaci, vždycky si udělejte pohodlí, mějte při ruce něco k pití a (pšššt!) třeba i něco ke čtení. V noci se nebojte vzít si miminko do postele a kojit ho v leže a přitom pospávat – nerozmáčknete ho, to říkám rovnou.

Držím všem palce, abyste všechno dobře zvládly. Abyste o kojení věděly víc než já na začátku. Abyste nečekaly, že přeci v porodnici přeci vědí co a jak a postarají se o všechno za vás. Nepostarají, nemají na to prostor. Navíc vy jediná víte, co vaše miminko potřebujete, nenechte se vyhodit z role a nechte věci plynout – bude to fajn a čerstvé mléko určitě přijede 🙂

Denisa

MOŽNOSTI PLATBY

Platební kartou

Bankovním
převodem

ZPŮSOB DOPRAVY

Zásilkovna

Osobní
odběr

KONTAKTY

Denisa Písaříková

Na Křivině 1362/6
14000 Praha 4
Česká republika
Tel: 603 402 269
E-mail: denisa@mamalatte.cz

DALŠÍ

O NÁS

NOVINKY E-MAILEM

OBCHODNÍ PODMÍNKY